ترکِ جهاد مقدس

برای نابودی داعش ابتدا باید اسرائیل را از بین برد


دکتر صفاءالدین تبرائیان 1394/10/16 01:16:00 عصر

جان‌مک‌کین چندی پیش گفت: آمریکا توانایی مقابله با داعش را دارد، اما قصد انهدام آن را ندارد!/ حدود 3 میلیارد دلار از سرمایه داعش از فروش دختران، قاچاق اعضاء بدن، آدم ربایی، مواد مخدر و... تامین می‌شود/ برای تضعیف عمق استراتژیک ایران، غرب داعش را تقویت می‌کند

دکتر صفاءالدین تبرائیان محقق، دکترای شرق‌شناسی از دانشگاه بیروت و عضو موسسه مطالعات تاریخ معاصر است. «چون اسفنج نرم: بازشناسی نقش دکتر احسان نراقی در حاکمیت پهلوی دوم» (1392) از جمله تالیفات تاریخی اوست. «انتفاضه شعبانیه» (حماسه مقاومت اسلامی ملت عراق) دیگر اثر تبرائیان است که به‌عنوان اثر شایسته تقدیر در سی و یکمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شده است.

***

1 تکفیری‌ها زمانی به‌خاطر عقایدشان دست به عملیات انتحاری می‌زدند، اما در حال حاضر پیوستن به گروه‌های تکفیری با توجه به امکانات مالی‌شان، به‌مثابه یک شغل درآمده و ماهیانه افراد بابت فعالیت در این گروه‌ها حقوق دریافت می‌کنند. اگر در بررسی پدیده داعش به گذشته منطقه نگاه کنیم، متوجه می‌شویم بعد از حمله شوروی سابق به افغانستان، فرصت خوبی برای آمریکا ایجاد شد تا ابر قدرت شرق را در یک مخمصه قرار دهد و همانگونه که خودشان در باتلاق ویتنام گرفتار آمدند، شوروی هم در دام بیافتد.
بنابراین، آمریکا برای مقابله با شوروی از گروه‌های جهادی - سلفی حمایت کرد و با حمایت او، جریان تکفیری افغان - عرب تکوین یافت. «عبدالله عزام» فلسطینی‌تبار رهبر فکری اندیشه جهادی - سلفی بود که در شهر پیشاور به تبیین اندیشه‌های خود پرداخت و از همه کسانی‌که به نظراتش احترام می‌گذاشتند، خواست به افغانستان بیایند و به دفاع از سرزمین اسلامی بپردازند. با ادامه مقاومت، نیروهای شوروی هم که دچار خطای فاحش شدند، خاک این کشور را ترک کردند. بعد از افغانستان، «عزام» هدف بعدی گروه جهادی را فلسطین اعلام کرد، اما بعد از مدتی مورد سوء قصد قرار گرفت. این سوءقصد نشان‌دهنده این بود که جریانات تکفیری تا زمانی تحمل می‌شوند که خطری برای امنیت آمریکا و صهیونیسم نداشته باشند، اما به‌محض اینکه بخواهند برای غرب ناامنی ایجاد کنند، سریع کنترل می‌شوند. اینان در زمره گروه‌هایی هستند که در زمین دشمن بازی می‌کنند. در واقع، جریانات تکفیری مناسب با نیات غرب قدم بر می‌دارند و با اقدامات خود در سوریه و عراق باعث تضعیف بیش از پیش کشورهای اسلامی می‌شوند. اقدامات داعش و گروه‌های تکفیری، رژیم صهیونیستی را تقویت و رعب و وحشت در منطقه ایجاد می‌کند، تا آمریکا از این وضعیت ناامنی استفاده ببرد. آمریکایی‌ها با حادثه ۱۱ سپتامبر نان زیادی از خاورمیانه خورده‌اند و در دهه اخیر، عامل رشد جریانات افراطی در منطقه، خود آمریکا بوده است. باید در نظر داشته باشیم که خاورمیانه امروز بسیار پرالتهاب است، چرا که اختلافات بسیاری در کشورهای این منطقه وجود دارد.

 2در بررسی پدیده داعش این مساله پیش می‌آید که سرمایه مالی داعش، در نسبت با بزرگترین تروریست‌های جهان مانند گروه «کارلوس» و «خمرهای سرخ» قابل قیاس نیست. این میزان حدود سه میلیارد دلار پیش‌بینی شده است که از طریق پول‌شویی، آدم‌ربایی، اخاذی، تجارت مواد مخدر، قاچاق انسان و فروش اعضای بدن، فروش دختران سوری، عراقی و مالیات بستن بر پولدارها در موصل، حلب و... به دست آمده است. طبق برآوردها، داعشی‌ها ماهیانه هشت میلیون دلار از طریق مالیات از شرکت‌های مختلف مناطق دریافت می‌کنند و روزی دو میلیون دلار نفت می‌فروشند، چرا که به‌محض فتح یک منطقه سراغ مراکز اقتصادی آن می‌روند. به‌عنوان نمونه، تنها از رهگذر حمله به بانک مرکزی موصل 430 میلیون دلار نصیبشان شده است و طلاهای زیاد هم به دست آورده‌اند. البته فارغ از مسائل مالی که در گسترش پدیده شوم داعش در منطقه حائز اهمیت است، باید توجه داشت جای پای آمریکا با ادامه حیات داعش در منطقه محکم‌تر می‌شود و هر چه منطقه بیشتر احساس خطر کند، سلاح بیشتری به فروش می‌رسد. اکنون به برکت داعش، آمریکا با همکاری بیش از 50 کشور و با ائتلافی بین‌المللی به منطقه باز می‌گردد. حال این پرسش پیش می‌آید که آیا آمریکا زمان حمله نیروهای داعش به خاک سوریه نمی‌توانست جلوی آن‌ها را بگیرد؟! زمانی‌که داعش از خاک اردن و سوریه عبور کرد و به خاک عراق رسید، آیا آمریکا نمی‌توانست به دولت عراق که پیمان امنیتی نیز با آن داشت، کمک کند؟!
داعشی‌ها امروز سوریه را ویران کرده‌اند، سوریه‌ای که تنها دو شهر بزرگ دارد و بقیه همه روستا است، دیگر در شهرها چیزی وجود ندارد. وضعیت عراق هم بهتر از آن نیست، صدامی که مقابل ما قرار گرفت یک میلیون و هشتصد هزار نیروی نظامی داشت، عراق آن زمان کجاست و عراق الان چه شرایطی دارد؟ چرا چنین می‌شود؟ چون بر اساس مرامنامه جریانات تکفیری که با دشمن نزدیکتر و ضعیفتر می‌جنگند، اولی‌ترین دشمنان شیعیان هستند. جالب اینکه برخی کشورها همچون کویت، امارات و قطر به دلیل ترس از حمله تکفیری‌ها به آن‌ها باج می‌دهند و کمک مالی می‌کنند، تا به سمت مرزهایشان نروند؛ یعنی صدقه برای دفع بلا.

3سناتور آمریکایی «جان مک‌کین» چندی پیش اعلام کرد: «دولت ایالات متحده توانایی مقابله با داعش را دارد، ولی قصد انهدام آن را ندارد!» علتش هم این است که داعش بهترین ابزار در دستان آن‌ها برای خدشه‌دار کردن اسلام است، امروز هم رسانه‌های غربی نام داعش را دولت اسلامی و حکومت اسلامی گذاشته‌اند، تا افکار عمومی جهان را با عملیات روانی و اطلاع‌رسانی علیه اسلام بسیج کنند. همه سستی‌های غرب علیه داعش به این علت است که آن‌ها احساس کردند جمهوری اسلامی در حال گسترش در منطقه بوده و «عمق استراتژیک» یافته است، بنابراین داعش را تقویت کردند تا ایران را تضعیف کنند.  
داعش با چنین شرایطی، بازیچه دست آمریکا و اسرائیل در منطقه است و بهترین کارت بازی غرب محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۶، حزب الله لبنان متوسط روزانه 168 موشک به سرزمین‌های اشغالی شلیک کرد و سردمداران صهیونیست پیش‌بینی کردند حزب‌الله تا یک هزار موشک در روز می‌تواند به سرزمین آنان شلیک کند که در این صورت چیزی از اسرائیل باقی نمی‌ماند. برای دفع چنین تهدیدی، غرب سگ‌های هار جریانات تکفیری و در رأسشان داعش را علم کرد تا در جایی که لازم است قلاده آن‌ها را باز و مشخص کنند چه کسانی را گاز بگیرد. این گروه‌های داعشی که تبدیل به جریانات مزدور شدند دیگر از حالت سلفی جهاد مقدس خارج شده‌اند و اگرچه از آبشخور فکری ابن‌تیمیه تغذیه کردند، اما در عمق تفکرات خود به صهیونیسم وابسته هستند. آیا تا به حال کسی شنیده که یک گلوله تکفیری‌ها به سمت صهیونیست‌ها شلیک شود؟! بنابراین، بهترین راه مقابله با جریانات تکفیری، ضربه‌زدن به رژیم صهیونیستی است، نه گفت‌وگو و مذاکره.  

 

تاریخ :

1394/10/16 01:16:00 عصر

نویسنده :

دکتر صفاءالدین تبرائیان

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 18
جمعه , 02 فروردین 1398 , 00:19