توبه‌ فرمایان چرا خود توبه کمتر می‌کنند؟

ضیافت افطاری اساتید دانشگاه‌ها در بیت رهبری این‌بار با اخطارها و هشدارهای بی‌سابقه آیت‌الله خامنه‌ای همراه بود


عصر اندیشه 1394/10/16 02:36:00 عصر

.

 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب روز شنبه ١٣ تیر ١٣٩٤ در دیدار صدها نفر از استادان و اعضای هیات‌های علمی دانشگاه‌های سراسر کشور فرمودند برخی خلاف اخلاق انجام می دهند، آن‌وقت مدام دم از اخلاق می زنند!
ایشان با تاکید بر پرهیز از حاشیه‌سازی  در محیط‌های علمی فرمودند: شتاب علمی کشور، به هیچ دلیلی، نباید کاهش یابد. خوشبختانه امروز جنبش علمی در کشور تبدیل شده به یک جریان؛ این یک جریان تثبیت‌شده‌ در کشور است و در این تردیدی نیست. در این ده پانزده سال اخیر اساتید ما، دانشمندان ما، جوانان ما در این زمینه کار کردند و آثار آن را هم در صعود رتبه‌ علمی کشور مشاهده می‌کنیم. ما رسیدیم به رتبه‌ شانزدهم علمی جهان، این خیلی مهم است؛ رتبه‌ ما خیلی عقبتر و پایینتر از این حرف‌ها بود؛ کشور را به رتبه‌ شانزدهم رساندند و این بسیار باارزش است.
چند نکته در اینجا وجود دارد: نکته اول این است که رسیدن ما به رتبه‌ بالای علمی، ناشی ازشتاب فوق‌العاده‌ کار بود. طبق آمارهای جهانی، شتاب پیشرفت علمی در کشور، سیزده برابرِ متوسط جهان بود؛ این را مراکز آماریِ علمی دنیا اعلام کردند که ما هم مکرر قبلاً اعلام کردیم. این شتاب، امروز کم شده است. اینکه بعضی می‌گویند از لحاظ پیشرفت علمی عقب ماندیم، بعضی می‌گویند نه، عقب نماندیم و هر دو هم آمار ارائه می‌کنند، نکته‌اش اینجا است: بله، علی‌الظاهر از رتبه‌ شانزدهم یا پانزدهم تنزل نکردیم -این درست است- اما بایستی ترقی می‌کردیم؛ یعنی آن شتاب بایستی ادامه پیدا می‌کرد؛ این شتاب امروز کم شده است. برادران و مسئولان عزیز وزارتخانه‌ها به این[نکته‌] توجه کنند؛ آن شتاب، امروز نیست. کاری کنید که شتاب رشد علمی فروکش نکند؛ باز به تعبیر نظامی‌های جنگ سخت، این حرکت از دُور نیفتد. البته می‌دانیم که هرچه جلوتر برویم، طبعاً این شتاب کمتر خواهد شد؛ یعنی وقتی خیلی عقب هستیم، ظرفیت‌های استفاده‌نشده‌ بیشتری وجود دارد که هرچه جلوتر بیاییم، این ظرفیت‌ها طبعاً کمتر می‌شود، چون استفاده می‌شود -این را می‌دانیم- اما آن شتاب لازم و متناسب، در پیشرفت علمی نباید کم بشود. 
رهبر انقلاب با اخطار به دولتمردان، متولیان آموزشی و دانشگاهی درباره حاشیه‌سازی و با اشاره به ماجرای جنجالی لغو بورسیه‌ها توسط وزارت علوم دولت دکتر روحانی افزودند: نکته‌ دوم این است که محیط علمی کشور را از حاشیه‌سازی‌ها برکنار نگه دارید. اشتباه نشود؛ من نمی‌گویم در دانشگاه‌ها سیاست نباشد -شاید خیلی‌ها یادشان است که من سال‌ها پیش در همین‌جلسه‌ ماه رمضان در حضور اساتید تعبیر تندی کردم نسبت به آن کسانی که می‌خواستند دست‌وپای سیاست را از دانشگاه‌ها و میان دانشجوها جمع کنند که مایه‌ گله‌ خیلی‌ها شد- نه، بنده معتقدم محیط دانشگاه، محیط فهم سیاسی، تحلیل سیاسی، دانش سیاسی، آگاهی سیاست؛ این را من مانع نیستم؛ نه، [بلکه می‌گویم‌] سیاست‌بازی نشود، سیاسی‌کاری نشود، حاشیه‌سازی نشود. این حاشیه‌سازی‌ها به کار اصلی که عبارت است از کار علم و پیشرفت علم باهمه‌ خصوصیاتی که این مساله دارد، لطمه می‌زند. 
یکی از غلط‌ترین کارهایی که در این یکی دو سال اخیر اتفاق افتاد، این مساله‌ بورسیه‌ها بود. اگر راست هم بود این حرف -که البته بعد تحقیق کردند، معلوم شد به آن شکل، راست هم نیست؛ آنطوری که روزنامه‌ها با آن بازی کردند هم نبود؛ به ما گزارش‌های دقیق و بر اساس بررسی‌ها دادند- راهش این نبود که ما مساله را روزنامه‌ای کنیم. یک تعدادی برخلاف قانون یک امتیازی به‌دست آوردند؛ خیلی خب، راه قانونی وجود دارد: لغو کنند آن امتیاز را؛ سروصدا ندارد. جنجال درست کردن، حاشیه درست کردن، این سم برای محیط علمی است که بایستی با آرامش کارخودش را دنبال بکند. این سم را متاسفانه افرادی بر اساس همان پایه‌های بینش فکریِ مبنی برسیاسی‌کاری و سیاست‌بازی به کام دانشگاه کشور ریختند؛ چرا؟ علاوه بر اینکه ظلم هم شد- به خیلی‌ها ظلم شد- هم خلاف قانون بود این کار، هم خلاف تدبیر بود این کار، هم خلاف اخلاق بود؛ آن‌‌وقت مدام دم از اخلاق هم می‌زنند؟! توبه‌فرمایان چرا خود توبه کمتر می‌کنند؟ این کار اخلاقی بود؟ حاشیه‌سازی نشود. نگذارید محیط آموزش عالی اسیر حواشی بشود. 

 

عصر اندیشه، شماره 8، صفحه 8

تاریخ :

1394/10/16 02:36:00 عصر

نویسنده :

عصر اندیشه

کلیدواژه ها :

حاشیه سازی - لغو بورسیه - دانشگاه - سیاست بازی

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 18
جمعه , 06 اردیبهشت 1398 , 12:38