فرجام دادگاهِ خوارزمی

مناقشه حقوقی میان سازمان تبلیغات اسلامی و انتشارات خوارزمی رو به پایان است


عصر اندیشه 1394/10/16 02:39:00 عصر

.

یکسال پس از مناقشه قانونی میان سهام‌داران موسسه انتشارات خوارزمی پیرامون انتقال سهام اکثریت این موسسه نشر به سازمان تبلیغات اسلامی، خردادماه امسال دادگاه بدوی سازمان تبلیغات را به عنوان سهام‌دار اصلی این بنگاه بزرگ نشر معرفی کرد، اما این حکم با درخواست تجدیدنظر وراث مدیر سابق این انتشارات همراه شد. اکنون رئیس سازمان تبلیغات خبر از صدور رای دادگاه تجدیدنظر می‌دهد و در مقابل علی کاکای افشار وکیل مدیرعامل انتشارات خوارزمی مدعی است که رای نهایی هنوز صادر نشده است. 
حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی درباره جزییات این پرونده اظهار داشت: انتشارات خوارزمی سهامی دارد و اختلاف در سهام به قوه قضائیه ارجاع شد دادگاه بدوی و تجدیدنظر پشت سرگذاشته شده و حتما قوه قضائیه در اجرای احکام آن را به آنها اعلام خواهد کرد.
وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چند درصد از سهام متعلق به سازمان تبلیغات و چند درصد از آن دیگران است، گفت: میزان سهامی که به لحاظ حقوقی وابسته به سازمان تبلیغات باشد کاملا مشخص است. این سهام پس از تثبیت قضایی و حقوقی ان‌شاء‌الله اعلام می‌شود و ما به وظیفه خود عمل می‌کنیم.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: دادگاه برگزار شده و بحث مصادره مطرح نیست. ما سهامدار بودیم و مساله مثل این است که عده‌ای افزایش سرمایه بدهند؛ یعنی سهامی کاهش یافته و سهامی افزایش یافته است.
حجت‌الاسلام خاموشی در پاسخ به اینکه آیا شما سهام طرف مقابل و یا وراث را خریداری کرده‌اید، ادامه داد: خیر، قبلا خریداری شده بوده، اما در درج در اسناد رسمی دچار مشکل شده بوده است. الان برای محاکم اثبات شده است که سازمان دارای تعداد مشخصی سهام است که پس از ابلاغ رای ما اقدامات لازم را انجام خواهیم داد و پروسه ابلاغ رای تابع قوه قضائیه است. اما پس از طی مراحل، رای داد گاه تجدیدنظر اعلام شده و مراحل اجرا را سپری می‌کند تا اکثریت سهام خوارزمی به سازمان تبلیغات واگذار شود. 
انتشارات خورازمی نزدیک به نیم قرن سابقه فعالیت دارد و در این دوران آثار متعددی در حوزه ادبیات معاصر، ادبیات کلاسیک، سفرنامه، فلسفه و مفاخر علمی منتشر کرده است. این انتشارات سال 1347 به عنوان یک شرکت سهامی پایه‌گذاری و در طول فعالیت خود با فراز و نشیب‌های بسیاری روبه‌رو شد. اختلاف میان شرکاء این انتشارات در سال 1352، خوارزمی را تا آستانه تعطیلی پیش برد که با پا درمیانی و خرید بخشی از سهام آن انتشارات توسط «عبدالرحیم جعفری» بنیانگذار انتشارات امیرکبیر دوباره فعالیت‌های خود را ادامه داد. به نظر می‌رسد پس از فراز و نشیب‌های بسیار اکنون مناقشه حقوقی میان سازمان تبلیغات اسلامی و انتشارات خوارزمی رو به پایان است و سرنوشت خوارزمی تا هفته‌های آینده روشن می‌شود. 

 

عصر اندیشه، شماره 8، صفحه 12

 

تاریخ :

1394/10/16 02:39:00 عصر

نویسنده :

عصر اندیشه

کلیدواژه ها :

سازمان تبلیغات اسلامی - انتشارات خوارزمی - سهام

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 18
جمعه , 06 اردیبهشت 1398 , 13:07