عصر اندیشه پانزدهم منتشر شد


عصر اندیشه 1396/09/26 03:48:32 عصر

پانزدهمین شماره از مجله فرهنگ و علوم انسانی عصر اندیشه با سردبیری روح¬الأمین سعیدی از این هفته بر روی پیشخوان کیوسک¬های مطبوعاتی سراسر کشور قرار خواهد گرفت. این شماره در 304 صفحه دربردارنده هفت پرونده با موضوعات گوناگون است.

 

پانزدهمین شماره از مجله فرهنگ و علوم انسانی عصر اندیشه با سردبیری روح ­الأمین سعیدی از این هفته بر روی پیشخوان کیوسک­ های مطبوعاتی سراسر کشور قرار خواهد گرفت. این شماره در 304 صفحه دربردارنده هفت پرونده با موضوعات گوناگون است.

پرونده «دین­داری یا دین­گریزی؟» که حجیم­ ترین بخش عصر اندیشه پانزدهم محسوب می­ شود، از منظری جامعه­ شناسانه و با مشارکت 9 جامعه­ شناس برجسته کشور، وضعیت دین­داری مردم در جامعه ایران معاصر را بررسی کرده و بر این سؤال چالش­ زا تمرکز یافته است که آیا جامعه ایرانی در دوران چهل­ ساله حاکمیت یک نظام دین­ مدار، نسبت به گذشته دین­دارتر شده و یا به سوی عرفی­ گرایی و دین­ گریزی میل کرده است؟

«فرجام دین­ جدایی» نام پرونده دیگر عصر اندیشه است که موضوع مهم بازخیزش دین در غرب و آغاز دوران پساسکولاریسم را مدنظر قرار داده و وضعیت کنونی اسلام را نیز در این شرایط نوپدید ارزیابی نموده است.
در این پرونده علاوه بر صاحبنظران داخلی، سه اندیشمند برجسته غیرایرانی از آمریکا، انگلستان و لبنان نیز مشارکت جسته­ اند. دیدگاه بحث­برانگیزِ مطرح در مباحث پرونده این است که علی­رغم ظهور دوباره دین در عرصه جهانی و بحران سکولاریسم، اسلام سیاسی تاکنون نتوانسته الگوی قابل رقابتی را به­ عنوان بدیل سکولاریسم غربی ارائه دهد.

عصر اندیشه در ادامه، پرونده «نیک و بد عمل­گرایی» را ارائه کرده است. این پرونده سیری در مدیریت اقتصادی دولت سازندگی دارد و الگوگیری مرحوم هاشمی و همکارانش از سیاست­ های اقتصاد لیبرال و گذار به عمل­گرایی را از منظر موافقان و مخالفان مورد نقد و بررسی قرار داده است. پرونده «رجعت به حمایت­ گرایی» در فضای اقتصاد سیاسی بین­ الملل نگاشته شده و به چالش و دیالکتیک «حمایت­گرایی» و «جهانی­ سازی» متعاقب حضور ترامپ در کاخ سفید و تصمیم انگلستان برای خروج از اتحادیه اروپا توجه دارد. پرونده ویژه عصر اندیشه که مناسب با حال و هوای ایام اربعین حسینی است، با عنوان «عاشورای انقلابی، عاشورای سکولار» به ریشه­ یابی قیام حضرت حسین ابن علی (ع) پرداخته و کوشیده است برخی شبهات مطرح شده از سوی جریان­های سکولار طی سال­ های اخیر را پاسخ دهد.

«خانه دوست کجاست؟» عنوان پرونده هنری عصر اندیشه با محوریت سینما است که به جریان شناسی سینمای انقلاب اسلامی و سیر تطور آن در دهه 1360 اختصاص می­ یابد. همچنین پرونده «وقف دانش» به مطالعه نقش نهاد وقف در گسترش حوزه دانش و تحقیقات علمی در ایران و جهان پرداخته و با رویکردی آسیب­ شناسانه دلایل غفلت از وقف دانش در جامعه ایرانی و راهکارهای ترویج آن را بررسی کرده است.

تاریخ :

1396/09/26 03:48:32 عصر

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 18
جمعه , 06 اردیبهشت 1398 , 13:03