ضیافت اندیشه‌ها

دکتر کریم مجتهدی


عصر اندیشه 1394/10/15 06:34:00 عصر

.

من نخستین شب علوم انسانی را قضاوت نمی‌کنم، اما بسیار خوشحال بودم که در آن جلسه حضور داشتم. نخست به این دلیل که یک نوع تفاهم فکری و نوعی سوابق آشنایی با پرفسور دورتیگیه داشتیم که برای من بسیار خوشایند و لذت‌بخش بود و خاطراتمان را از دوران تحصیل، اساتید و... تجدید کردیم و به گفت‌‌وگو نشستیم و مقایسه ‌کردیم که امتحان منطق چگونه گرفته شده است و از او چه پرسیده‌اند و از من چه سوالی کرده‌اند و... . جالب اینکه پرفسور مرا «برادر» خطاب می‌کرد. ممکن است برخی بگویند سخنان جناب دورتیگیه عمقی نداشت یا اندکی تشریفاتی به حساب می‌آمد، اما من در او صداقت بسیاری دیدم. به‌عنوان نمونه، کتاب مهمی تحت عنوان «نگاهی به نیچه» از ایشان چاپ شده است، اما خود او خیلی با صداقت به بنده گفت تقریباً راضی نبودم این کتاب را بنویسم، اما ناشر از من خواست و من هم به‌‌خاطر دلایلی و با توجه به نکاتی نوشتم.

جلسه برای من آموزنده بود، چون همیشه خود را دانشجو می‌دانم و خوشحال می‌شوم نکته‌ای را فرا گیرم. حضور دکتر یثربی نیز برای جلسه یک امتیاز محسوب می‌شد؛ گرچه ایشان نتوانستند به‌اندازه کافی صحبت کنند، اما در هر صورت شخصی که سابقه طولانی تدریس دارد، صاحب‌نظر است و فرد سالم و صادقی است و حضور چنین افرادی در جلسات مغتنم است، حتی اگر ما با نظرات آن‌ها موافق نباشیم. تاکید می‌کنم از این نوع افراد بیشتر استفاده شود. ممکن است برخی جوانان نپسندند، اما لازم است با اساتیدی که عمری برای اعتلای فرهنگ ایران گذاشته‌اند، آشنا شد. حتماً لازم نیست آدم‌های متبحر تراز اول باشند،‌ همین که حُسن اراده داشته باشند، امتیاز بزرگی است. همه به یک نوع نمی‌توانند جلسه را قضاوت کنند، اما برای من بسیار قابل استفاده بود. همین که دور هم جمع می‌شویم و حتی برداشت متفاوتی از جلسه داریم، باید آن را مغتنم بدانیم. حضور در چنین جلساتی برای جوانان، بهتر از این است که در جایی نتوانند حضور خودشان را به نتیجه برسانند و از آن استفاده کنند.

در آن شب عنوان شد که مهمان بعدی دکتر «کریستین یحیی بونو» است. ایشان و حتی دو فرزندش را می‌شناسم. چهره‌های بسیار موجه و باوقاری هستند. این دست افراد را دعوت کنید و حداکثر استفاده را از آن‌ها ببرید، بدون اینکه الزاماً با آن‌ها موافق باشید، چون موافق‌بودن یا مخالف‌بودن چندان مهم نیست. درباره مهمانان چنین نشست‌هایی این را بگویم که بنده نظر خاصی ندارم و استاد یا اندیشمندی را برای دعوت از خارج کشور پیشنهاد نمی‌کنم، چون صرفاً دانشگاهی‌ام و از جوانب کار خبر ندارم، زیرا چنین دعوت‌هایی پیچیدگی‌هایی دارد و نباید هر کسی مفت و مجانی بیاید از امکانات ما بهره ببرد و سودی به ما نرساند. هر کسی که دعوت می‌کنید، جوانب آن را هم بسنجید. غربی‌ها استفاده‌چی هستند، نمی‌گویم من استفاده‌چی نیستم اما حد خودم را نگه می‌دارم؛ چون معتقدم منش انسان باید اعتبار داشته باشد، اما غربی‌ها نجابت باطنی ما را ندارند. دوست دارم در «شب علوم انسانی» با میهمانان و متفکران بیشتری، خصوصاً از فرانسه، سوئیس و بلژیک آشنا شوم. 

تاریخ :

1394/10/15 06:34:00 عصر

نویسنده :

عصر اندیشه

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 18
جمعه , 02 فروردین 1398 , 00:19